• otp@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    arrow-up
    5
    ·
    5 days ago

    In that case, I can see why it’s hard for North Americans to even just stick to regular processed foods.

    A load of Wonderbread is $0.99. A loaf of bread at a bakery is maybe $2.99 and half the size. And Wonderbread is available at every store, even some gas stations. Not everyone has a local bakery within the distance of a short drive, let alone a walk.

    I know I’m veering off into a different issue, but still.

    It’s not necessarily because Americans choose to eat crap all the time. It’s just that the only realistic choice for a lot of people is ultra-processed, and it can take work to find even just regular “moderately processed” foods, let alone unprocessed foods.